FringeWorld 2016 Awards
Perth’s 6th annual FringeWorld Festival has come to a close and the awards have been announced.
Please check out the winners and runner-ups here in recognition not only of these fantastic shows but of all 700 shows (approximately) which were perfomed at FringeWorld over the past month and all the hours and hours of work that went into each and every one.
Thank you to all involved for a wonderful festival. See you next year. We hope you all enjoy a well deserved break.
Winners
Congratulations to the winners of the 2016 FRINGE WORLD Awards.
Martin Sims Award
Winner: The Great Ridolphi
Blaz Award
Winner: Chris Isaacs
Cabaret Award
Presented by Howling Wolves Margaret River
Winner: LIMBO
WA Winner: Perth Cabaret Collective: Blues in the Night
First Runner Up: This Boy’s in Love
Second Runner Up (Joint):
These Things Take Wine
Skinny Dip at Scarborough Beach
Children’s Event Award
Presented by Discus Digital Print
Winner: The Road That Wasn’t There
WA Winner: Famous Sharron: Make Your Own Adventures
First Runner Up: Aaand Now For…Kiddo Kaos!
Second Runner Up: Arr we there yet?
Circus Award
Presented by APN Outdoor
Winner (Joint):
That Man Indoors!
Undertone
WA Winner: She Dances
Comedy Award
Presented by Little Creatures Brewing
Winner: Paul Culliver – The Honeypot
WA Winner and Second Runner Up: Sami Shah – Islamofarcist
First Runner Up (Joint):
Tom Ballard – The World Keeps Happening
A Little Less Conversation 2
Dance & Physical Theatre Award
Presented by BDO
Winner: Awkward Con-nections
WA Winner: Brainchild
Film & Multimedia Award
Presented by Curtin University
Winner (Joint):
THIS IS ROCK! Decline of Western Civilization Pt 1, 2 and 3
THIS IS ROCK! We are Twisted Fucking Sister
Free & Community Event Award
Presented by Lotterywest
Winner: Streetside
First Runner Up (Joint):
Chinese New Year Fair Day
Pride Fairday
Music & Musicals Award
Presented by Nova 93.7
Winner: Dirty Blues: The Sinning Edition
First Runner Up: The Point of Light
Second Runner Up: Tubular Bells for Two
Theatre Award
Presented by 720 ABC Perth
Winner (Joint):
Piece for Person and Ghetto Blaster By Nicola Gunn
Staggeringly Epic – LUDWIG
WA Winner: Dr. Felicity Rickshaw’s Celebrity Sex Party
First Runner Up: 17 BORDER CROSSINGS
Second Runner Up: We didn’t come to hell for the croissants
Visual Arts Award
Presented by Brookfield
Winner: Cristina de Middel, The Afronauts
First Runner Up: We’re not dead yet
Second Runner Up (Joint):
Chromatic Alchemy
Hairy Maclary
WA Emerging Artist Award
Presented by Woodside
Winner: Rorschach Beast for Girl in the Wood
Melbourne Tour Ready Award
Presented by Melbourne Fringe
Winner: Girl in the Wood
The West Australian Arts Editor Award
Winner: 17 BORDER CROSSINGS
WA Winner: The Great Ridolphi
Spirit of the Fringe Award
Presented by Metropolitan Redevelopment Authority
Winner: Frank Moloney
Independent Program and Venue Award
Presented by RTRFM 92.1
Independent Venue
Winner: Noodle Palace
Best New Venue: Funtavia
Independent Program
Winner: The Blue Room Summer Nights
Best New Program: The Flaming Locomotive
Judged by FringeWorld appointed judges and published on the FringeWorld website.
Congratulations to all the winners and all involved with this fantastic festival.